قلاویزکاری

قلاویزکاری

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم قلاویزکاری یک فرآیند بسیار حساس در زمینه صنعت تراشکاری است. به صورت کلی صنعت تراشکاری یک صنعت بسیار پیچیده و حساسی میباشد. از همین رو ما نیز قصد داریم امروز شما را با یکی از حساس ترین عملیات تراشکاری آشنا کنیم. ما امروز قصد داریم در مورد قلاویز زنی صحبت کنیم. اما ابتدا نیاز است تا با قلاویز و انواع این محصولات آشنا شوید. سپس به اینکه قلاویزکاری چیست هم خواهیم پرداخت و این عملیات را به صورت کامل برای شما عزیزان باز خواهیم کرد. ضمنا در این مقاله ما بین موضوعات چند تا از محصولات قلاویز شرکت تراش ابزار جم را به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود. اما شما میتوانید برای مشاهده تمامی محصولات قلاویز به صفحه قلاویز مراجعه کنید. این مقاله ترکیبی از تجربیات و دانش صدا ها متخصصین این زمینه است که برای آگاهی بیشتر شما گردآوری شده است.

بنر تماس تراش ابزار جم

تعریف محصولات قلاویز:

قلاویز ها یکی از محصولات بسیار پر کاربرد در بازار تراشکاری هستند. محصولات همینطور یکی از حساس ترین محصولات این بازار به شمار میروند. اما ما امروز قصد داریم تا این محصول را به صورت موشکافانه تری برای شما عزیزان بررسی کنیم. محصولات قلاویز در واقع محصولی هستند که برای ایجاد رزوه داخلی مورد استفاده قرار میگیرند. این محصولات با دنده کردن بین سطح و استوانه ها باعث ایجاد سوارخ و یا همان قلاویزکاری میشوند. این محصولات انواع و اقسام گوناگونی را دارا هستند. محصولات قلاویز قالبا از فولاد های کربنی و HSS ساخته میشوند. قلاویز زنی هم در واقع به همین عملیات میگویند. ما امروز شاید آموزش قلاویز را تا حد زیادی به شما بدهیم، اما پیشنهاد میشود برای آموزش این تخصص حتما از یک فرد با تجربه در کنار خود استفاده کنید. اما قلاویزکاری چیست و چه اصول و قواعدی را باید در آن رعایت کرد.

مطلب مرتبط: آموزش کار با قلاویز

قلاویزکاری چیست؟

اما پس از کش و قوس های میرسیم به این موضوع که قلاویزکاری چیست. قلاویز کاری اصطلاحا به همان عملیات قلاویز زنی میگویند. در این عملیات استادکار و یا متخصص با استفاده از تجربیات خود عملیات قلاویززنی را اجرا میکند. در این عملیات که با استفاده از انواع قلاویز انجام میشود، با ایجاد رزوه داخل سطح فلزی و یا هر سطح دیگر و تولید براده ها انجام میشود. انجام این عملیات ابزار آلات مخصوص خود را نیاز دارد. این ابزار الات بسته به نوع قلاویز که در ادامه بیشتر در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد کار با آن ها انجام میشود. قلاویز ها قالبا دو سه و یا چهار شیاری هستند. رایج ترین نوع قلاویز ها هم قلاویز های تک لبه ای هستند. همچنین قلاویز ها نسبت به نوع ساخت ان ها استحکام و مقاومت دارند. اما شما در این عملیات نیاز است به نکات وقواعد مهمی دقت کنید.

قلاویز زنی
دسته قلاویز

دسته قلاویز

یکی از ابزار آلات بسیار مهم در هنگام عملیات قلاویزکاری، دسته قلاویز است. دسته قلاویز به شکلی است که قلاویز درون آن قرار میگیرد و به شکل دورانی عملیات قلاویز زنی را انجام میدهد. شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر به صفحه این محصول مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری را راجب آن کسب نمایید. همچنین میتوانید از طریق تماس با شرکت تراش ابزار جم این محصول را خریداری کنید.

انواع محصولات قلاویز:

محصولات قلاویز انواع به خصوصی را برای خود دارند. به صورت کلی ما قلاویز ها را به دو دسته قلاویز ماشینی و دستی تقسیم بندی میکنیم. قلاویز های ماشینی در واقع نوعی از محصولات قلاویز هستند که در استفاده با دستگاه های مخصوص کاربرد دارند. این دسته از محصولات خود به چند بخش قلاویز ماشینی نوع M، G، NPT و … تقسیم بندی میشود. سایز های موجود در زمینه قلاویز های ماشینی نیز از سایز 1میلیمتر تا سایز 30 در فروشگاه تراش ابزار جم وجود دارد. اما نوع دیگر از قلاویز ها قلاویز دستی است. این نوع قلاویز همانطور که از اسم ان پیداست به صورت دستی عملیات قلاویز زنی را انجام میدهد. قلاویز های دستی میتوانند با استفاده از دستنه قلاویز عملیات قلاویزکاری را انجام دهند. همچنین از این محصول در فروشگاه تراش ابزار جم در سایز های یک الی 48 میلیمتر در نوع M وجود دارد.

قلاویز NPT

قلاویز NPT

قلاویز ماشینی NPT یکی از انواع قلاویز ماشینی است که کاربرد بسیاری در زمینه تراشکاری نیز دارد. نحوه و شیوه استفاده از این محصول با دستگاه مخصوص ان است. از این محصول در سایز های npt 1/16، npt 1/8، npt 1/4، npt 3/8، npt 3/4، npt 1/2 و npt 1 در فروشگاه تراش ابزار جم موجود میباشد. شما عزیزان نیز میتوانید برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید.

قلاویزکاری چیست

اصول و قواعد قلاویز زنی:

در ابتدا برای شروع عملیات قلاویز زنی باید محیط کاری خود را طبق تمرکز خود اماده کنید. یعنی در محیط کاری خود باید سعی کنید هر وسیله ای که مورد نیاز شما نیست را دور تر نگهدارید. سپس نوع قلاویز زنی که به صورت دستی است و یا ماشینی را انتخاب میکنید. اگر نوع قلاویز زنی شما به صورت ماشینی است شما باید ابتدا قلاویز را درون دستگاه قرار دهید. سپس یک سوراخ مناسب با چیزی که نیاز شما است را روی سطح مورد نظر ایجاد میکنید. با این ابزار تا انتها عملیات قلاویز زنی را ادامه دهید. اما اگر شیوه قلاویز زنی شما به صورت دستی است، شما باید دقت کنید که سه نوع قلاویز به صورت پیشرو، میان رو و پس رو دارید. که از این قلاویز ها باید به ترتیب خود استفاده کنید.

در قلاویز پیشرو شما تقریبا میتوانید نیمی از کار براده برداری را انجام دهید. قلاویز میان رو بیشتر برای عملیات عمق شیار و دنده ها استفاده میشود. همچنین شما میتوانید با قلاویز پس رو این عملیا را به اتمام برسانید. دقت داشته باشید که با این قلاویز باید از دسته قلاویز استفاده کنید. ابتدا قلاویز مورد نظر را داخل دسته قلاویز گذاشته و روی سطح مورد نظر عملیات قلاویزکاری را آغاز میکنید. سپس باید این نکته را حتما بدانید که شما باید به ازای هر چرخش یک چهارم دور را برگردید.

نقشه قلاویز زنی

نکات مهم در قلاویزکاری:

اما نکات بسیار مهم در عملیات قلاویز کاری چیست؟ ما امروز در مورد این نکات مهم برای رعایت ایمنی بیشتر نیز صحبت خواهیم کرد.

1- سعی کنید در عملیات قلاویز زنی پس از هر دور قلاویزکاری یک چهارم دور برگردید. این عملیات برای عدم جمع شدن براده ها است.

2- در سوراخ های که انتهای آن ها بسته است شما باید حتما عمق انتهای آن سوراخ را بزرگ تر از عمق قسمت قلاویز خود اندازه بگیرید.

3- اگر دانش و تجربه کافی را ندارید، این کار به فردی مناسب واگذار کنید. تخصص، دانش و تجربه 3 عامل بسیار مهم در این زمینه هستند.

4- سعی کنید در این زمینه از حتما از ابزارآلات ایمنی مخصوص مثل دستکش ها استفاده کنید.

5- عملیات قلاویز کاری را در جای مناسب و به دور از وسایل اضافی انجام دهید.

آموزش

خرید قلاویز:

امروز در مورد اینکه قلاویزکاری چیست و چه کاربردی دارد با شما عزیزان صحبت کردیم. همچنین انواع محصولات را در این زمینه به شما معرفی کردیم. همچنین نکات و اصولی را گفتیم که حتما در کار باید ان ها رعایت شوند. اما اگر شما هم قصد خرید قلاویز را دارید، میتوانید از طریق وب سایت تراش ابزار جم اقدام به خرید قلاویز ها کنید. محصول قلاویز تراش ابزار جم یکی از محصولات بسیار پر کاربرد و پر فروش در زمینه تراشکاری به شمار میرود. شما هم میتوانید با ورود به صفحه قلاویز ماشینی انواع محصولات مورد نظر در این بخش را مشاهده کنید. همچنین میتوانید برای مشاهده محصولات قلاویز دستی به صفحه مربوطه آن در وب سایت تراش ابزار جم مراجعه کنید. قیمت تمامی محصولات در شرکت تراش ابزار جم، به قیمت عمده میباشد و تمامی محصولات ما دارای ضمانت اصالت کالا میباشند.

شماره تماس ها:

۰۲۱-۶۶۷۵۱۵۵۰-۱

۰۲۱-۶۶۷۵۲۸۸۴-۵

۰۹۳۵-۲۳۰۱۳۲۶

اینستاگرام: @tarash_abzar_jam

تویتر: tarashabzarjam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *