انواع مته تراشکاری

انواع مته

امروز در تراش ابزار جم قصد داریم تا به یکی از مهم ترین ابزارآلات تراشکاری بپردازیم. ابزار های تراشکاری انواع متفاوتی دارند که ما در تراش ابزار جم امروز به یکی از آن ها به صورت تخصصی خواهیم پرداخت. همچنین در مورد محصولات آن نیز صحبت خواهیم کرد. تراش ابزار جم یکی از ارائه دهندگان انواع لوازم تراشکاری است. برای مشاهده تمامی ابزارالات تراشکاری میتوانید به صفحه لوازم تراشکاری مراجعه نمایید. یکی از محصولاتی که بسیار در تراش ابزار جم طرفدار و خواهان دارد، محصولات قلاویز تراش ابزار جم است. محصولات قلاویز ماشینی تراش ابزار جم در دو برند ادولان و اینان عرضه میشود. قلاویز ماشینی تراش ابزار جم در تمامی سایز ها موجود میباشد. برای مشاهده قلاویز ماشینی نیز میتوانید به صفحه قلاویز ماشینی در لوازم تراشکاری مراجعه کنید. ما در این بخش قصد داریم در مورد انواع مته تراشکاری با شما عزیزان حرف بزنیم.

انواع مته تراشکاری

مته از مهم ترین اجزای دریل محسوب می شود. از مته برای سوراخ کاری سطوح مختلف مثل بتن، آهن، چوب، آلومینیوم، مس و… استفاده می شود. برای سوراخ کاری با دستگاه‌های مختلف شما به مته‌های مختلفی نیاز دارید. انتخاب مته مناسب، بستگی به سطح مورد نظر و حفره‌ای دارد که می‌خواهیم ایجاد کنیم. همان طور گفتیم مته ابزاری برنده برای سوراخ کردن اشیاء و وسایل می باشد. به مته ای که از برق استفاده می کند مته برقی گفته می شود. مته ای هم که هنگام چرخاندن دستگیره، کار می کند را مته دستی می نامند. نحوه کار کردن مته به این صورت می باشد که دریل با سرعت می چرخد و مته باعث سوراخ شدن سطح شی می شود. اغلب مته ها باعث ایجاد سوراخ به شکل دایره ای می باشند. اما نمونه های دیگری از مته هم وجود دارد. در این مقاله با انواع مته آشنا خواهیم شد.

انواع مته خزینه

قسمت‌های تشکل دهنده انواع مته تراشکاری

 انواع مـته از بخش‌ هاى مختلفى تشکیل شده است که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم. اصلی ترین قسمت مته بدنه آن است. بدنه قسمتی از متـه است که در دو سمت طول آن شیار مارپیچی وجود دارد. لازم به توضیح است که بیشترین عمق سوراخی که متـه ایجاد می‌کند برابر با طول بدنه متـه است. قسمت دیگر انواع مته دنباله می باشد. دنباله متـه قسمت انتھای مـته است که به سه نظام دریل متصل می‌شود. لازم به ذکر است که دنباله متـه در دو شکل استوانه‌ ای و مخروطی ساخته می ‌شود. بخش بعدی مته شیار است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. در این باره باید بگوییم شیار متـه زاویه مناسب برای لبه برنده متـه ایجاد می‌کند. این شیار ھا براده‌ ھای حاصل از برش را به سمت بیرون ھدایت می ‌کنند. با این کار امکان ادامه سوراخ کاری برای دریل فراهم می شود.

فاصله ‌ای که بین دو شیار مار پیچی باقی می‌ماند، جان متـه نام دارد. قسمت دیگر انواع مته فاز نام دارد. قسمت گوشتى نازكى كه در كنار شيار مارپيچ وجود دارد، فاز ناميده مى‌شود.این بخش براى كاهش اصطكاك بدنه با سوراخ ايجاد شده. نوك انواع مته يك عامل تعيين كننده در كار هاى ما مى‌ باشد. معمولا از چهار زاويه استفاده مى ‌شود. قسمت جلويى و روى نوك متـه قطر مته است. حتما در نوك متـه و فاز متـه اندازه گيرى شود. در پایان متـه دارای دو لبه اصلی است که به صورت شیب دار در نوک متـه قرار دارد.

مته گرد بر، مته مرغک و مته خزینه

مته خزینه

در ادامه مقاله به معرفی انواع مته خواهیم پرداخت. اولین مته ای که بررسی می کنیم مته گرد بر است. مته گردبر ابزاری است که برای ایجاد سوراخ گرد استفاده می شود. موارد استفاده از این مته نصب یراق آلات، سوراخ کاری سقف جهت نصب تجهیزات روشنایی و … می باشد. مته گرد بر در واقع یک استوانه تو خالی با لبه دندانه دار است. این مته به دریل متصل می شود و امکان برش دقیق و سریع قطعه کار را فراهم می ‌کند. نوع دیگر از انواع مته، مته مرغک است. از مته مرغک در سوراخ کاری هایی که نیاز به دقت زیادی وجود دارد. برای مشخص کردن دقیق مرکز سوراخ و جلوگیری از سر خوردن مته روی قطعه کار استفاده می‌ شود. این مته با نام Center drill bit و مته ترکیبی هم شناخته می‌شود. وظیفه مته مرغک مشخص کردن دقیق مرکز سوراخ برای یک مته بزرگتر است.

مشاهده محصولات مته خزینه

انواع مته مرغک
مته مرغک

نوع دیگر مته، مته ی خزینه است که در ادامه توضیحات مرتبط با آن را می توانید بخوانید. مته‌ بیشتر در صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرد. خزینه کردن یا خزینه کاری به این معنی است که محل قرار گرفتن پیچ را به شکلی سوراخ کنید. تا گل پیچ یا کلگی پیچ با قطعه کار هم ‌سطح و یک دست باشد. وظیفه مته خزینه ایجاد همین فضا برای قرار گیری گل پیچ است.مته خزینه در انواع مختلفی تولید می‌شود. که مته خزینه دستی، مته خزینه سر تخت، مته خزینه مخروطی ماشینی و مته خزینه مرغک ‌دار انواع آن است.

انواع مته تراشکاری چند شیار

یکی از انواع دیگر مته، مته های چند شیار می باشد. نوع اول مته، مته ۵ شیار است. مته پنج شیار از جمله مته ‌های بادوام و با مقاومت بالا محصوب می شود. این نوع مته از مقاوم ترین نوع مته در بین انواع مته‌ ها شناخته می ‌شود. از این مته می توان برای سوراخ کاری انواع جنس‌ ها استفاده نمود. لازم به ‌ذکر است که مته‌ ی پنج شیار یکی از انواع مته‌ های الماسه به شمار می‌رود. از این نوع مته برای سوراخ نمودن سنگ، گچ، آجر و بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد. می توان در مجموع گفت از این مته در مصالح سازی می‌ توان از این مته استفاده نمود. طول مته پنج شیار یکی از متغیر ها در تعیین قیمت این نوع مته می باشد. از این رو در مدل بزرگ و کوچک بودن طول مته پنج شیار قیمت آن کاملاً متفاوت می‌ باشد.

 نوع دیگر مته های چند شیار مته ۴ شیار می باشد. مته چهار شیار مانند مته پنج شیار برای سوراخ نمودن بتون مورد استفاده قرار می ‌گیرد. با این تفاوت که تنها سوراخ ‌کاری خود را با قطر حدود ۳۰ میلی‌ متر همراه می ‌کند. از این رو با توجه به قطر سوراخی که مورد نیاز دارید. می توانید از مته پنج شیار و یا چهار شیار استفاده کنید. مته چهار شیار، عموماً در سه اندازه در بازار وجود دارند. نام دیگر مته چهار شیار مته چهار الماس می باشد. نوک تیز مته مرغک را که از فولاد ساخته می‌شود.

انواع مته چهار شیار
مته 4شیار

انواع مته تراشکاری مخروطی( مته کاجی)

یکی دیگر از محصولات تراش ابزار جم که می توانید آن را خریداری کنید مته مخروطی است. این نوع مته را با نام مته کاجی نیز می شناسند. این نوع مته یک ابزار جهت سوراخ کاری سطوح بتنی، سنگی، چوبی، فلزی، استیل، آلومینیومی و… می باشد. مته کاجی با نصب بر روی دریل در کوتاه ترین زمان سوراخ مورد نیاز تان را ایجاد می کند. مته های مخروطی تراش ابزار جم از بهترین مواد اولیه ساخته شده است. از این رو می توانید به آن اطمینان کنید و از آن استفاده کنید. همان طور که می دانید مته ها با حرکت چرخشی سوراخ را ایجاد می کنند. البته این چرخش با ایجاد فشار بر سطح کار همراه است. در نتیجه چرخش و فشار عملیات سوراخ کاری را انجام می دهند. مته ها در سایزهای مختلف و اشکال گوناگونی تولید می شوند. که هر کدام کاربرد منحصر به خود را دارند.

مته مخروطی به مته پله ‌ای نیز معروف است. این مته برای سوراخ کاری فلزات، چوب و … است. روی این مته پله ‌هایی وجود دارد. این پله ها همان سایز بندی مته می باشد. مته مخروطی از اندازه کم به زیاد درجه بندی شده است. این نوع مته در واقع کارایی چند مته با سایزهای مختلف را دارد. مته مخروطی را می توانید از سایت تراش ابزار جم خریداری کنید. اعداد حکاکی شده روی مته نشان ‌دهنده قطر سوراخ است. با استفاده از مته سایز 4-50 می ‌توان سوراخ‌ هایی با قطر 4 تا 50 میلی‌متر را ایجاد کرد.

مته کبالت
مته کبالت

مته گازور

نوع دیگرمته ها که مانند نمونه های دیگر می توانید از سایت تراش ابزار جم آن را خریداری کنید. مته گازور است. در توضیح کاربرد مته گازور برای درک بهتر به یک مثال اشاره می کنیم. گاهی در کار با انواع چوب و نجاری به یک سوراخ نسبتاً صاف و دقیق نیاز است. این سوراخ باید با انتهای پخ و صاف باشد. وقتی اتصال دوبل و میخ ‌های چوبی در تخت سه‌لا و الوارهای دیگر استفاده می‌کنیم بسیار قابل توجه است. مته ‌های برگی برش پر سرعتی دارند اما حفره‌ های ایجاد شده اصلا صاف نیستند. ضمن این که احتمال شعله ور کردن انتهای سوراخ توسط این مته زیاد است. این نقیصه باعث می شود که مته گازور وارد عمل شود. البته با مته مارپیچ نیز می ‌توان سوراخ به نسبت صافی ایجاد کرد. اما مشکلی که وجود دارد این است که انتهای سوراخ به صورت مخروطی در خواهد آمد.

 و معمولاً برای قطرهای بالای 12 میلی متر استفاده نمی‌ شوند. اما خوشبختانه مته گازور این مشکلات را مرتفع می کند. مته‌ گازور معمولاً در سایزهای مختلف و به صورت بسته بندی‌ موجود است. که می توانید از طریق سایت ما آن را خریداری کنید. در اکثر بسته بندی‌ ها، سایز مته از ۹ میلی ‌متر تا ۲۵ میلی‌ متر است. در صورت نیاز می ‌توانید مته‌ گازور را با قطر های بزرگ ‌تر نیز خریداری کنید. وجود تمام مزیت‌ های موجود، این مته ها اشکالات خود را نیز دارند. برای مثال برش توسط این مته ‌ها بسیار آرام است.

انواع مته گرانیت
مته گرانیت

جمع بندی انواع مته تراشکاری:

مته های تراش ابزار جم شامل انواع مته می شوند. که توجه به نوع کاربردشان از بهترین مواد اولیه ساخته شده اند. با خرید مته از تراش ابزار جم می توانید از مته خوب استفاده کنید. مته خوب علاوه بر این که سرعت کار شما را افزایش می دهد. بر کیفیت کار نیز تاثیر بگذارد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ویژگی مته خوب چیست؟ در پاسخ باید بگوییم مته خوب، مته تراش ابزار جم است.

شماره تماس ها:

۰۲۱-۶۶۷۵۱۵۵۰-۱

۰۹۳۵-۲۳۰۱۳۲۶

اینستاگرام: @tarash_abzar_jam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *