قلاویز ارزان

قلاویز ارزان

خرید قلاویز ارزان و البته با کیفیت از دغدغه های تراشکاران است. همان طور که می دانید قلاویز وسیله ‌ای است که برای ایجاد روزه داخلی از آن استفاده می ‌شود. لازم به توضیح است که قلاویز ها دو نوع دستی و ماشینی موجود هستند. قلاویز های دستی و ماشینی هر کدام مزایا و معایبی نسبت به هم دارند. با توجه به نیاز و کاربردی که از قلاویز انتظار دارید می توانید نوع ماشینی و دستی را خریداری کنید. همان طور که احتمالا می دانید معمولا قلاویز ها  را از جنس فولاد تندبر می سازند. این جنس بهترین نوع قلاویز می باشد که بالاترین کیفیت را ارائه می دهد. لازم به توضیح است فولاد تندبر را با نام فولاد کربنی نیز می شناسند. لازم به ذکر است قلاویزها به‌ صورت متریک، اینچی و همچنین چپ گرد و راست گرد ساخته می شود. در ادامه به مبحث قلاویز ارزان خواهیم پرداخت.

بنر تماس تراش ابزار جم
خرید قلاویز دستی

قلاویز دستی ارزان

همان طور که گفتیم قلاویز ها دو نوع دستی و ماشینی دارند. قلاویز دستی که می توان گفت نسبت به نوع ماشینی قلایز ارزان محصوب می شود. با توجه به ویژگی های این نوع قلاویز برای کاربرد های خاصی از آن استفاده می شود. تمایز و تفاوت اصلی این نوع قلاویز با قلاویز ماشینی در نیروی محرک آن ها است. همان طور که از اسم قلاویز دستی پیدا است گشتاور مورد نیاز برای به حرکت در آمدن این نوع قلاویز. به وسیله نیروی دست کاربر و متصدی دستگاه تامین می شود. همین موضوع باعث شده است که سرعت کار این نوع قلاویز به طرز چشم گیری از قلاویز ماشینی پایین تر باشد. قلاویز ارزان لزوما قلاویز بی کیفیت نیست. در ادامه به بیان ویژگی های قلاویز با کیفیت خواهیم پرداخت تا خرید قلاویز ارزان آشنا شوید. قلاویز دستی به واسطه نوع عملکرد آن به قلاویز سه تایی نیز مشهور است.

همان طور که می دانید قلاویز برای رزوه کردن سطوح خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال برای ساخت پیچ از قلاویز استفاده می شود. عملکرد قلاویز دقیقا معکوس حدیده است چرا که در حدیده برای رزوه کردن سطوح داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. قطعه ای مانند مهره به وسیله ی حدیده ساخته می شود. عملکرد قلاویز دستی در سه مرحله است. شکل قلاویز اول به شکل مخروطی است. به وسیله آن نیمی از براده‌ برداری انجام می شود. قلاویز میان‌ عمق دنده‌ را ایجاد می کند. قلاویز پس رو نیز مرحله آخر را انجام می دهد.

مشاهده محصولات قلاویز دستی

خرید قلاویز ماشینی ارزان

قلاویز ماشینی ارزان

نوع دیگر قلاویز، قلاویز ماشینی است که در این بخش از مقاله به معرفی آن می پردازیم. لازم به توضیح است که قلاویز ماشینی جهت بستن به ماشین تراش یا ماشین مته طراحی شده است. از این رو از نظر ظاهری با قلاویز دستی متفاوت است و دارای سری دوتایی و یا تکی است. قلاویز ارزان می تواند ماشینی یا دستی باشد. که قیمت هر کدام بسته به ویژگی هایی که دارد تعیین می شود. انتهای قلاویز ماشینی چهار گوش است و این شکل برای بستن به ماشین تراش می باشد. قلاویز ارزان ماشینی می تواند از کیفیت مناسبی بر خوردار نباشد. البته اگر از فروشگاه های معتبر خریداری کنید می توانید از کیفیت آن مطمئن باشید. قلاویز ماشینی سرعت بسیار بیشتری نسبت به قلاویز دستی دارد. از این رو در کارگاه و کارخانه جات معمولا از قلاویز ماشینی استفاده می شود. قلاویز ماشینی روی دریل هم نصب می شود.

همان طور که پیش از این به آن اشاره کردیم استفاد از قلاویز ماشینی سبب بالا رفتن سرعت کار می‌ گردد. در نتیجه ی این محصول نهایی با سرعت بیشتری تولید خواهد شد و به تبع هزینه های تولید کم می شود. نکته دیگر این که این قلاویز از کیفیت بالایی برخوردار می‌ باشد و عمر بالایی دارند. همان طور که می دانید قلاویز یک ابزار در تراشکاری است. لذا بدیهی است از قلاویز ماشینی بیشتر در تراشکاری ها و ماشین سازی ها استفاده شود. استفاده از قلاویز ماشینی به جای قلاویز دستی باعث بالا رفتن سرعت تولید می شود.

مشاهده محصولات قلاویز ماشینی

قلاویز دنده ریز

ویژگی های قلاویز ارزان و خوب

همان طور که گفتیم لزوما یک قلاویز گران، قلاویز خوبی نیست. و در مقابل قلاویز ارزان نیز لزوما قلاویز بی کیفیت و نا مناسبی نیست. در این بخش از مقاله قصد داریم ویژگی های یک قلاویز ارزان و خوب را بررسی کنیم. ویژگی ها و معیار هایی که بیان می شود را می توانید. در هنگام خرید و انتخاب قلاویز ماشینی و قلاویز دستی مد نظر قرار دهید. لازم به توضیح است که برای خرید یک قلاویز ارزان و خوب باید با ویژگی های آن آشنا باشید. نوع آلیاژ مورد استفاده در قلاویز ارزان و خوب را لازم است بدانید. لازم به ذکر است که در این خصوص در ادامه توضیح خواهیم داد. اما راه ساده تر این است که به یک فروشنده معتمد و معتبر مراجعه کنید تا خیالتان از خرید جنس با کیفیت راحت باشد. می شود گفت خرید تجهیزات تراش کاری همیشه دغدغه اصلی تراشکاران بوده است.

از این رو بر چند نکته برای معیار قرار دادن قلاویز خوب را در ادامه بیان می کنیم. تا با رعایت آن ها ابزار خوبی خریداری کنید. و از کار کردن با قلاویز ارزان و با کیفیت خود لذت ببرید. نکته اول که لازم است مد نظر قرار دهید این است که بهتر است متریال استفاده شده در قلاویز ماشینی از نوع HSS باشد. HSS  زیر مجموعه ای از فولادهای ابزاری است که معمولاً جهت ساخت ابزارهای برشی از آن استفاده می‌ شود. نکته دیگر این است که حتما بررسی کنید که قلاویز از فولاد ساخته شده است یا خیر.

قلاویز npt

روش قلاویز کاری

البته که قطعا شما می دانید قلاویز کاری چگونه انجام می شود. اما بد نیست در مقاله ای که به قلاویز ارزان می پردازیم مروری بر قلاویز کاری هم داشته باشیم. همان طور که می دانید براي قلاويز كاري ابتدا لازم است که كار را به گيره روميزي محكم ببنديد. لازم به یاد آوری است که در این مرحله باید سعي كنيد قطعه كار كاملا به صورت عمودي. و نود درجه نسبت به میزکار قرار گيرد. بعد از بستن قطعه كار به طور صحيح در داخل گيره باید مرحله بعدی را انجام دهید. در این مرحله قلاويز شماره 1 را انتخاب می کنید. کار را آغاز کنید. لازم به توضیح است که در انتهای قلاویز ها خط های کوچکی قرار دارد. که قلاویز شماره یک، خط و قلاویز دوم دو خط و قلاویز سوم نیز سه خط دارد. حال باید انتهاي چهار گوش آن را داخل دسته قلاويز قرار دهید.

بعد از انجام این مقدمات باید قلاويز را يك دور كامل بچرخانید. لازم به توضیح است که در این مرحله لازم است. قلاویز را با فشار پيوسته و يك نواخت، به سمت پايين هدايت کنید. در طول کار مرتب کنترل کنید که قلاویز نسبت به قطعه کار عمود است. بعد از کنترل کردن در صورتی که قلاويز عمود بر كار و مستقیم بود. دسته قلاويز را محكم و مستقيم بگیرید. منظم و يك نواخت آن را يك دور ديگر حرکت دهید. اما اگر قلاويز عمود نيست. باید آن را از كار خارج کنید تا آن را در كار تنظیم نمایید.

قلاویز اینان ارزان

روش تیز کردن قلاویز دستی

قلاویز ارزان باشد یا گران بعد از چندین بار استفاده نیاز است که آن ها را تیز کنید. تیز کردن قلاویز باعث می شود که بتوانید عمل کرد مناسب آن ها را تجربه کنید. همین طور سرعت تراشکاری و رسیدن به قطعه نهایی را افزایش می دهد. تیز کردن قلاویز از آن جهت لازم است که  قلاويز در اثر كار مداوم ممكن است كند شود. در نتیجه این مسئله عملکرد آن مختل می شود و نیاز به تیز کردن آن احساس می شود. جالب است بدانید که کند شدن قلاویز می تواند به سادگي دچار آسیب رسیدن به آن شود. بدیه است در صورت بروز چنین مشکلی هزینه های تعمیر و یا حتی تعویض آن را در پی خواهد داشت. از این رو توصیه می شود قلاویز را به صورت دوره ای بررسی کنید. تا در زمانی که قلاویز کمی کند شد حتما نسبت به تیز کردن آن اقدام کنید.

لازم به ذکر است که تیز کردن قلاویز نیاز به داشتن مهارت خاصی ندارد. و خودتان هم می توانید به راحتی آن را انجام دهید. البته تیز کردن قلاویز نکاتی دارد که رعایت آن ها الزامی است. یکی از نکاتی درهنگام تیز کردن قلاویز باید به آن دقت کنید این است که. در زمان تيز كردن قلاويز، دقت شود كه لبه دندانه به طور كامل تيز شود. قلاویز ارزان را می توانید به راحتی و در کارگاه خود تیز کنید. همان طور که گفتیم تیز نکردن قلاویز می توانید باعث آسیب رسیدن به قلاویز شود. لذا قلاویز را تیز کنید.

مطلب پیشنهادی: آموزش کار با قلاویز

قلاویز ادولان ارزان

جمع بندی قلاویز ارزان

در این مقاله به قلاویز ارزان پرداختیم. همان طور که گفتیم ارزان بودن قلاویز لزوما به معنای بی کیفیت بودن آن نیست. با مدنظر قرار دادن نکاتی که در مقاله بیان شد. می توانید یک قلاویز ارزان و با کیفیت را خریداری کنید. البته بهترین راه برای خرید قلاویز ارزان و با کیفیت مراجعه به فروشگاه های معتبر است. البته می توانید قلاویز ارزان و سایر ابزار مورد نیاز خود را از سایت تراش ابزار جم خریداری کنید.

محصول پیشنهادی:

دسته قلاویز

محصول دسته قلاویز یکی از کاربردی ترین و در واقع ابزار اصلی برای استفاده از محصولات قلاویز دستی است. برای مشاهده مشخصات این محصول و خرید آن میتوانید به صفحه دسته قلاویز مراجعه کنید.

شماره تماس ها:

۰۲۱-۶۶۷۵۱۵۵۰-۱

۰۹۳۵-۲۳۰۱۳۲۶

اینستاگرام: @tarash_abzar_jam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *